Aktualności

2020-03-11 20:20

Odwołanie Platinum 4 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza

Automobilklub Krakowski informuje, że w związku rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, chorobę wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w porozumieniu z władzami Miasta Wieliczka i głównym sponsorem odwołuje Platinum 4 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicz .

  2020-01-17 19:30

  Zdobyte tytuły w Klasyfikacji Klubowej w sezonie 2019

  Automobilklub Krakowski dziękuje wszystkim swoim zawodnikom , za reprezentowanie klubu w sezonie 2019, a szczególnie tym którzy przyczynili się do zdobycia tak wielu Tytułów Mistrzowskich w klasyfikacji Klubowej.

   2019-05-17 19:13

   Zapraszamy na Moto Show w Krakowie

   Automobilklub Krakowski zaprasza w dniach 18 - 19.05.2019 na swoje stoisko na Moto Show odbywające się na terenie Expo Kraków. Będzie można zobaczyć tam między innymi samochody zabytkowe , zapoznać się z programem 8 Rajdu Polski Historycznego i 2 Rajdu Polski Nowych Energii

    2018-12-05 18:38

    Zmarł Jerzy Lis

    3 grudnia zmarł w Krakowie Jerzy Lis. Urodził się 6 czerwca 1934 w Tarnowie. Był z zawodu inżynierem odlewnikiem, absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej, długoletnim pracownikiem Instytutu Odlewnictwa w Krakowie. Wspólnie z nieżyjącymi już Aleksandrem Sędzimirem i Mieczysławem Tatarą utworzyli w tym instytucie mocną grupę entuzjastów wyczynowego automobilizmu, żywo zaangażowanych w działalność Automobilklubu Krakowskiego.
    W klubie pojawił się na początku lat 70. XX w. Działał jako chronometrażysta w zespole pomiaru czasu – wyspecjalizowanej agendzie ZG PZM, kierowanej przez krakowianina inż. Stanisława Czarnka, która w całej Polsce obsługiwała liczne imprezy szczebla mistrzowskiego (i nie tylko). Przez kilka kadencji zasiadał w zarządzie klubu; w latach 1983-1987 był sekretarzem zarządu, w latach 1987-1991 członkiem prezydium zarządu, a w latach 1991-1992 pełnił funkcję wiceprezesa do spraw sportu . Przemiennie pełnił funkcję dyrektora bądź zastępcy dyrektora do spraw sportowych lub do spraw komisarzy w kilku edycjach Rajdów Krakowskich w latach 80. i 90. XX wieku. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 80-lecia klubu (1988). Autor obszernych monografii z dziedziny historii Automobilklubu Krakowskiego: „Pędzą samochody, mijają lata” (wydawnictwo MOTOHIT, Kraków 1998) oraz „Sto lat Automobilklubu w Krakowie” (wydawca Automobilklub Krakowski, 2008). Oba te wydawnictwa pełnią rolę nieocenionych źródeł z dziedziny historii klubu. Zgromadził również cenną kolekcję fotografii, plakiet oraz dokumentów, związanych ze sportowymi dziejami Automobilklubu Krakowskiego.
    Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, komplet honorowych odznak Polskiego Związku Motorowego oraz Automobilklubu Krakowskiego. Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Zasłużony Działacz PZM.
    Mimo postępującej choroby inż. Jerzy Lis do swych ostatnich chwil bardzo interesował się sportem samochodowym i swoim macierzystym klubem. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13:40 w poniedziałek 10 grudnia w starej kaplicy Cmentarza Batowickiego w Krakowie.

    Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia


    Zarząd i członkowie Automobilklubu Krakowskiego

     2018-11-10 19:00

     Zmarł Andrzej Borowiczka

     9 listopada w wieku 72 lat zmarł w Krakowie Andrzej Borowiczka – znany i ceniony działacz Automobilklubu Krakowskiego. Członkiem klubu został 12 marca 1968. Od 1977 roku był pracownikiem Zakładu Pomiaru Czasu PZM w Krakowie. Przez cały okres przynależności do klubu był aktywnym działaczem przechodząc przez wszystkie szczeble sędziego sportu samochodowego. Był dyrektorem wielu imprez typu KJS jak również uczestniczył jako wicedyrektor w organizacji Rajdów Krakowskich w randze RSMP jak i Rajdowego Samochodowego Pucharu PZM. Od 2007 roku przez 10 kolejnych edycji był dyrektorem rozgrywanego w Wieliczce Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza.
     Przez dwie kadencje (od 2003 do 2011) zasiadał w zarządzie Automobilklubu Krakowskiego, pełniąc funkcję przewodniczącego Koła Komisarzy Sportowych.
     W swej dokumentacji miał z górą 200 wpisów z czynności sędziowskich, wykonywanych podczas międzynarodowych, ogólnopolskich i lokalnych imprez w różnych dyscyplinach sportów motorowych.
     Andrzej Borowiczka był powszechnie szanowany i ceniony za wysokie kompetencje, talenty organizatorskie, życzliwy i serdeczny stosunek do ludzi.

     Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia


     Zarząd i członkowie Automobilklubu Krakowskiego     Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w piątek 16 listopada 2018r o godzinie 12.00 w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

      2018-01-04 22:41

      WACEK WRACAJ DO NAS

      08 października 2017, Wacław Kostecki wieloletni członek Automobilklubu Krakowskiego, doznał groźnych obrażeń podczas wypadku helikoptera na rajdzie Liepaji.
      Wacek jest nie tylko byłym dyrektorem organizacyjnym Rajdu Krakowskiego, Rajdu Żubrów, założycielem Szkoły Jazdy Subaru (SJS), która przeszkoliła tysiące kierowców z bezpiecznej jazdy, dziennikarzem i sympatykiem sportów motoryzacyjnych, jest przede wszystkim wspaniałym i czułym na los innych Człowiekiem. Zawsze ochoczo i szczodrze włączał się w pomoc potrzebującym. Od wielu lat wspierał WOŚP (MOTOORKIESTRĘ organizowaną na parkingu M1 w Krakowie przez Automobilklub Krakowski i Stowarzyszenie Motocyklistów Grupa Południe) fundując nagrody, które były licytowane .
      Teraz Wacek potrzebuje wsparcia. On i Jego rodzina, która nie jest w stanie z własnych środków pokryć kosztownego leczenia. Leczenia, które jest przepustką dla Wacka w powrocie do normalności. Wacek znajduje się w Polskim Centrum Rehabilitacji funkcjonalnej VOTUM w Krakowie, gdzie przechodzi intensywną terapie i rehabilitacje mającą na celu wybudzenie Go ze śpiączki a w dalszej perspektywie powrót do Tych których kochał i do tego co kochał. Koszt miesięcznej rehabilitacji to aż 30 000 zł.
      Przyłączamy się do apelu córki Wacka, Soni, która na facebooku założyła stronę WACEK WRACAJ DO NAS i na bieżąco informuje o postępach w powrocie do zdrowia Ojca ( A TAKIE SĄ!!!) i gorąco prosimy o dowolne wpłaty na konto założone przez fundację Votum:

      Nr konta: 32 1500 1067 1210 6008 3182 0000
      Tytuł przelewu: dla Wacława Kosteckiego na leczenie rehabilitacje

      BARDZO WAŻNE – tylko wpłaty z dopiskiem dla Wacława Kosteckiego kwalifikowane będą na rzecz Wacka

      Fundacja VOTUM
      ul.Wyścigowa 56i
      53-012 Wrocław

      KRS 0000272272
      Sonia Kostecka

      Zachęcamy również do przekazania 1% podatku na rzecz Wacka.

       2017-08-18 15:17

       ZMARŁ MIECZYSŁAW BANAŚ

       16 sierpnia 2017 w wieku 74 lat zmarł Mieczysław Banaś – były zawodnik
       i wieloletni działacz Automobilklubu Krakowskiego.
       Pierwsze starty rajdowe zaliczył u schyłku lat sześćdziesiątych – pilotował m.in. Ryszarda Piechotę, Edmunda Oprochę, Andrzeja Włocha, Wiesława Nicieję. W Rajdzie Polski 1970 był pilotem niemieckiego kierowcy Bernda Bergmanna (Volvo 142 S).
       Jako działacz był m.in. członkiem zarządu Automobilklubu Krakowskiego (1987-1991) oraz dyrektorem 14. Rajdu Krakowskiego (26-28 maja 1989). W latach 1986 i 1987 wygrał klasyfikację generalną Rajdu Żubrów.
       Mieczysław Banaś był także pierwszym prezesem, a potem honorowym prezesem Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, która z jego inicjatywy została reaktywowana w roku 1989.

       Uroczystości żałobne odbędą się w Krakowie we wtorek 22 sierpnia. Najpierw o godz. 12 msza św. w Bazylice Mariackiej, potem o godz. 13;30 kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy Cmentarza Rakowickiego do rodzinnego grobowca.

       Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia


       Zarząd i członkowie Automobilklubu Krakowskiego


        2017-08-02 20:32

        Zmarła Katarzyna Jopek-Trzop


        „Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania
        Tak jakbyś nie chciała swym odejściem smucić
        tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,
        że masz niebawem z dobrą wiadomością wrócić”

        Ks. J. Twardowski
        Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
        że w dniu 1 sierpnia 2017 r . odeszła od nas na zawsze

        Ś.P
        Katarzyna Jopek-Trzop        Kasia przez wiele lat pracowała i działała w Automobilklubie Krakowskim,
        współorganizowała dziesiątki rajdów Mistrzostw Polski, KJS dla Amatorów Sportu Samochodowego. Zawsze uśmiechnięta, pogodna, serdeczna i chętna do pomocy innym, służyła swoja radą i doświadczeniem.
        Taka pozostanie w naszej pamięci, bo jak powiedział Ks. Twardowski - „Można odejść na zawsze, by stale być blisko...”

        Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w poniedziałek 7 sierpnia 2017r o godzinie 11.00 w kaplicy na cmentarzu w Wieliczce, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.

        Mężowi Januszowi i Rodzinie
        składamy słowa wsparcia
        i wyrazy szczerego współczucia


        Przyjaciele , Koleżanki , Koledzy , Zawodnicy
        oraz Zarząd Automobilklubu Krakowskiego


         2017-04-12 23:10

         Rajd o Puchar Automobil Hotelu - II Runda MPHRR

         Automobilklub Krakowski serdecznie zaprasza na II Rundę Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność, która odbędzie się w dniach 19-20 maja. 2017 r w Krakowie.

         Rajd wyruszy z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, a trasa poprowadzi zawodników po malowniczych górskich drogach małopolski, aż do miejscowości Żegocina.
         Dodatkowo na uczestników oraz kibiców czekają liczne atrakcje m.in.:
         • Noc Muzeów
         • wystawy i prezentacje motoryzacyjne
         • konkursy i zabawy
         • symulator jazdy

         Zgłoszenia należy przesyłać za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na: zgloszenia.pzm.pl/pz/2017/MPHRR/runda2/

         Głównym sponsorem rajdu po raz kolejny jest Automobil Hotel Kraków.

         Zapraszamy!

         2017-04-05 16:00

         Podsumowanie Platinum Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza

         Wielicki PLATINUM Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza był już 11. doroczną imprezą z cyklu upamiętniającego dwóch znakomitych kierowców rajdowych. Ten serial nie tylko konsekwentnie trwa od roku 2007, ale równocześnie z roku na rok rozwija się. Na początku zawody miały postać ulicznego wyścigu w Wieliczce. Tegoroczny format to już siedem prób sportowych o łącznej długości blisko 33 km, zaś całkowity dystans wzrósł do niemal 130 km. Wrażenie sprawia także rekordowa frekwencja. W tym roku przekroczyła 50 załóg – to efekt włączenia do Memoriału pierwszej rundy nowego cyklu MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

         - Z mojego punktu widzenia jako dyrektora zawodów najważniejsze jest to, że impreza upłynęła bez żadnych niebezpiecznych zdarzeń – a przecież to jest powód największej troski wszystkich bez wyjątku organizatorów zawodów sportu samochodowego. Muszę przyznać, że bardzo pomogli nam w tym sami widzowie – licznie zgromadzona publiczność potrafiła zachować się w sposób zdyscyplinowany i stosowała się do zaleceń służb porządkowych. Wielką pomoc w tej mierze zawdzięczamy jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu – z satysfakcją przyznaje Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego.

         - Zawody miały bardzo ciekawy przebieg od strony sportowej. Wśród czołowych załóg różnice czasów były bardzo niewielkie, a wygranymi na siedmiu odcinkach specjalnych obdzieliły się cztery załogi. Uczestnicy dobrze ocenili wydłużenie trasy. Mamy świadomość, że długie proste na próbach sportowych w Brzegach nie wszystkim odpowiadały, niektórzy pokonywali je „na odcięciu”, ale na razie takie są możliwości układu drogowego w Brzegach. Wiemy jednak, że infrastruktura tego obszaru inwestycyjnego będzie rozbudowywana i liczymy, że w przyszłym roku będziemy mieć więcej szans na skomponowanie ciekawych tras oesowych – dodaje Małgorzata Dybczyk, zastępca dyrektora do spraw sportowych.

         Andrzej Garycki, zastępca dyrektora do spraw organizacyjnych: - Po dziesięciu latach zrezygnowaliśmy w tym roku z przeprowadzenia niedzielnego wyścigu ulicznego, bo nie chcieliśmy komplikować życia mieszkańców tej części Wieliczki oraz turystów przybywających do Kopalni Soli. Ale nie wykluczone, że na przyszły rok uda się znaleźć inny ciekawy układ uliczny dla rozegrania finałowych prób sportowych. W każdym razie w opinii kibiców nasz niedawny Memoriał przyniósł wiele atrakcji, a jedną z największych był start poza konkursem Macieja Kota (Mitsubishi Lancer), złotego medalisty Mistrzostw Świata w Lahti w drużynowym konkursie skoków. Jego udział w naszej imprezie spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony widzów.

         Działacze Automobilklubu Krakowskiego z wielkim zadowoleniem i wdzięcznością przyjmują wręcz nieocenioną pomoc ze strony władz samorządowych miasta, gminy i powiatu wielickiego. – Bez tego przeprowadzenie Memoriału nie byłoby możliwe. Serdecznie wsparło nas również Województwo Małopolskie oraz liczne firmy i instytucje z naszego terenu. Ogromnie cieszymy się, że ponownie dołączyła do nas marka PLATINUM jako główny sponsor zawodów. Już teraz marzy nam się, aby taki sam zestaw partnerów zechciał nam towarzyszyć w przyszłorocznym Memoriale, któremu będziemy chcieli nadać szczególnie uroczystą rangę, bo w roku 2018 Automobilklub Krakowski będzie świętować 110 rocznicę powstania – mówi prezes Paweł Owczyński. I dodaje, że jest bardzo rad z rangi ceremonii wręczenia nagród, w której obok Heleny i Jana Kuligów, rodziców Janusza, wzięli udział nie tylko Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł, Starosta Wielicki Jacek Juszkiewicz, Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Prezes Orlen Oil Leszek Stokłosa, zastępca prezesa spółki Kopalni Soli Wieliczka-Trasa Turystyczna Damian Konieczny, ale także goście specjalni – Poseł na Sejm RP Urszula Rusecka oraz minister Rafał Bochenek, rzecznik prasowy rządu. To bez wątpienia splendor i prestiż dla naszego Memoriału.

          Kontakt

          Automobilklub Krakowski
          31-979 Kraków
          ul.Klasztorna 1

          Godziny pracy biura:

          poniedziałek: 10:00 - 16:00
          wtorek, środa, czwartek, piątek: 9:00 - 15:00

          tel./fax: +48 12 411 89 63
          kom.: 697 97 72 79
          biuro@automobilklub.krakow.pl

          Przeglądy rejestracyjne samochodów do 3,5t:

          tel.: +48 12 644 01 56
          pon-pt: 7:00 – 17:00
          sob: 7:00 - 13:00

          Naprawa Pojazdów:

          tel.: 797 775 713
          pon-pt: 10:00 - 18:00

          Księgowość:

          tel.: +48 12 411 43 36